K večeři mívala suché rohlíky, teď tvoří Naďa šaty snů

Módní návrhářka Naďa Moravcová a maminka tří dětí navrhuje dámskou módu od svých osmnácti let. Zakládá si na kvalitě šití a látek i na dobrých vztazích se svými klientkami. Její modely na plesech i společenských akcích rozhodně nepřehlédnete a módními přehlídkami pomáhá hlavně hendikepovaným dětem a jejich rodinám.

Máte za sebou už víc než čtvrt století práce v oboru, který je pro vás i koníčkem. Jak vzpomínáte na úplné začátky?
Vyučila jsem se dámskou krejčovou, ale o podnikání v tomhle oboru jsme s manželem nic nevěděli. Za všechny naše naspořené peníze jsme koupili stroje, většinou použité, a ušili naše první modely. Ty jsme zkusili nabídnout do několika obchodů, ale neměly zájem. Nakonec, protože už jsme neměli co ztratit, jsme zkusili štěstí v nejlepším butiku ve městě, jehož majitele naše kolekce oslovila. Tak začala naše čtyřletá spolupráce.

Byli jsme nováčci, věci, které jsme neuměli, jsme se museli sami naučit za pochodu. Majitel butiku vyžadoval dodržení termínu a kvalitu, takže jsme v naší krejčovské dílně pracovali často dlouho do noci. Všechny peníze, které jsme vydělali, jsme investovali do naší firmy, na nákup lepších strojů, kvalitnějších látek. K večeři nám často musel stačit suchý rohlík. Ale když je člověk mladý a má nějaký sen, vydrží všechno. Postupně nám zájem o naši tvorbu umožnil otevřít vlastní módní salon, nabírali jsme zaměstnance. Není jednoduché naučit tuto práci každého, vždy to zabere víc jak rok, než je z vás kvalitní krejčová, která je pečlivá, trpělivá a dbá na kvalitu. U nás si na tom zakládáme.

A dařilo se, začali jsme pořádat autorské módní přehlídky, dvakrát ročně prezentovat nové kolekce, spolupracovat se známými osobnostmi, fotit kolekce v zahraničí na mořských plážích, u vodopádů a na ledovci, připravovat kalendáře. Byť jsme se s manželem skvěle doplňovali a kromě tří dětí jsme společně dosáhli mnoha úspěchů, po třiadvaceti letech se naše cesty rozdělily nejen životně, ale i pracovně. S novou značkou jsem se vydala svou cestou, dostala život do klidných kolejí a začala novou životní etapu.

Přejít nahoru